Wyścig szczurów w pracy. Nie daj się!

Wyścig szczurów w pracy. Nie daj się!

Wciąż rosnące bezrobocie sprawia, że posiadacze zatrudnienia dbają o nie i pracują często ponad własne siły, co odbywa się kosztem zdrowia oraz prywatnego życia. Taki przysłowiowy wyścig szczurów w pracy oznacza niekończącą się pogoń za dobrami materialnymi oraz dążenie do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Jak zatem przetrwać i nie zwariować?

Wyścig szczurów w pracy – jak się nie dać?

Ściganie się z innymi niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, ponieważ wpływa niekorzystnie na zdrowie, zabija w nas radość życia oraz znacznie zmniejsza poczucie własnej wartości. Okazuje się, że nie trzeba brać w tym udziału w celu osiągnięcia sukcesu.

Oddziel pracę od życia prywatnego

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że życie nie może być dodatkiem do pracy, więc dążenie do osiągnięcia zawodowego sukcesu nie jest jedynym celem naszej egzystencji. Równowaga miedzy życiem zawodowym a osobistym to podstawa. Ślęczenie w pracy przez większą część dnia wcale nie gwarantuje satysfakcjonujących efektów.

Kluczem jest dobra organizacja

Zmęczony umysł nie przejawia kreatywności, która to właśnie prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Dodatkowo przepracowując się, stajemy się zniechęceni i przemęczeni. Zwiększa się też ryzyko wypalenia zawodowego oraz depresji.

Ustal priorytety

Warto też zastanowić się nad tym, do czego dążymy w życiu. Bycie we wszystkim perfekcyjnym doprowadzi szybko do zguby. Brak czasu dla siebie sprawia, że stajemy się w końcu mało produktywni. W życiu trzeba mieć cel, ponieważ samo harowanie bo tak robią inni, nie uszczęśliwi nas na dłuższa metę. Należy ustalić priorytety i trzymać się ich, zamiast dawać się porwać bezmyślnemu wyścigowi szczurów.

Postaw na indywidualną ścieżkę rozwoju

Nie trzeba też iść za masami i pracować w korporacji, ponieważ nie jest to praca dla każdego. Własna ścieżka kariery może opierać się na pracy w domu, podróżach, zdobywaniu praktyki w najróżniejszych miejscach, doszkalaniu się i planowaniu własnego biznesu. Tylko robienie tego, co sprawia przyjemność, daje prawdziwą satysfakcję. Powiedzmy NIE braniu na swoje barki wszystkich obowiązków oraz nadgodzinom. Warto w tym celu poćwiczyć nad asertywnością.