Jak unikać stresu? Kilka porad

Jak unikać stresu? Kilka porad

Stres towarzyszy nam niemal przez całe życie – począwszy od szkoły, poprzez egzaminy na studiach, a skończywszy na sytuacjach życia codziennego związanych, chociażby z pracą czy kierowaniem samochodem. Spóźniony pociąg? Stres. Niewykonane zadanie na czas? Stres. Spotkanie z nową osobą? Stres. Jak jednak unikać stresu? Czy jest to w ogóle możliwe?

Już na samym początku trzeba zacząć od tego, że unikanie sytuacji stresowych nie jest w żaden sposób możliwe. Możemy jedynie wpłynąć na nasze podejście do nowych i stresogennych sytuacji i sprawić, że nie będą się nam one kojarzyły z czymś złym. Wystarczy podchodzić do wszystkiego na spokojnie i nie analizować każdej sytuacji od razu w kontekście najgorszych możliwości, które przecież nie muszą wystąpić! W jaki więc sposób radzić sobie ze stresem i go unikać?

Czas naszym sprzymierzeńcem

Pomimo tego, że większość z nas pracuje i wykonuje zadania pod presją czasu, to warto tak organizować sobie pracę, aby mieć na dane czynności jak najwięcej czasu. W ten sposób zostawimy sobie margines błędu na nieprzewidziane zdarzenia, które mogą powodować, że zmianie ulegnie cała koncepcja bądź konieczne będzie wprowadzenie poprawek. Organizacja własnego czasu znajduje swoje zastosowanie również między innymi podczas dojazdów do pracy – wystarczy wstać 10-15 minut wcześniej i też tyle czasu wcześniej wyjechać, aby uniknąć stresu związanego z korkami, szukaniem miejsca parkingowego czy spóźnionym autobusem!

Zwolnij!

Warto uświadomić sobie, że nasze potknięcia co prawda mogą wpływać na znacznie większe rzeczy, jak chociażby wykonanie całego zlecenia przez firmę, to jednak w większości przypadków są one odwracalne i powtarzalne. Nie znaczny to jednak, że mamy wszystko odkładać na później, a po prostu realizować na miarę własnych możliwości!

Pozytywne myślenie

Podstawą radzenia sobie w stresogennych sytuacjach jest pozytywne myślenie. W żaden sposób nie powinniśmy wychodzić na pierwszy plan z negatywnymi myślami i konsekwencjami, gdy nasze działania się nie powiodą. Zawsze miejmy plan awaryjny, jak również myślmy o tym, co będzie, jak już wszystko zrobimy!

Asertywność

Aby unikać stresowych sytuacji warto rozwinąć u siebie asertywność – jeżeli wiemy, że danego zadania nie będziemy w stanie wykonać w określonym czasie lub w ogóle, to go nie przyjmujmy. W ten sposób unikniemy późniejszych rozczarowań i stresu związanego z poszukiwaniem rozwiązania problemu. Często mówiąc zwykłe „nie” jesteśmy w stanie uniknąć stresu!

Sport i ruch

Uprawianie sportu pozwala naszemu organizmowi nie tylko na utrzymanie odpowiedniej kondycji, ale pozwala się również niejako wyładować i nabrać pozytywnej energii. Nie musi to być jednak żaden wymagający sport – nawet gra w golfa czy zwykły spacer mogą nam pomóc zwalczać utrzymujący się stres!