, Sport dla mężczyzny: judo

Sport dla mężczyzny: judo

Judo to sport walki wręcz wywodzący się z Japonii, a jego twórcą jest prof. Jigorō Kanō. Od roku 1964 judo stało się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn, a równe dwadzieścia cztery lata później również dla kobiet. Mimo iż w dzisiejszych czasach również w sportowym świecie jest równouprawnienie i kobiety mają dostęp do większości dyscyplin sportowych, to zwróćmy uwagę na męską część trenujących. Zatem jakie zalety ma trenowanie judo i dlaczego to dobry sport dla mężczyzny?

Demonstracja siły

Mężczyźni już od zarania dziejów czy nawet ery kamienia łupanego są uważani za tę silniejszą jednostkę, która ma chronić, walczyć i być silnym ramieniem i podporą. Judo to męski sport, uczy strategii walki z przeciwnikiem, wyrabia zmysł równowagi i formę. Wpływa na rozwój siły i tężyzny fizycznej. Pomijając jednak aspekty fizyczne, tutaj również mamy do czynienia z instynktem.

Uczy logicznego myślenia

Trenując judo, mężczyzna nie tylko wykazuje się siłą fizyczną, ale przede wszystkim umiejętnością logicznego myślenia i planowania. Można się tutaj pokusić o porównanie do zwierząt. Nie bez powodu istnieje powiedzenie „Obudził się we mnie zwierzęcy instynkt”Mężczyźni mają zapisane to w genach, lubią pokazywać swoją przewagę w stadzie, lubią rywalizację.

Panaceum na stres

Pomimo że mężczyzna jest tą silniejszą jednostką, badania wykazują, że mężczyźni gorzej niż kobiety radzą sobie ze stresem. Judo to idealne rozwiązanie na pozbycie się nadmiaru stresu i nie chodzi tu o bezsensowne wyładowywanie siły, a właśnie to, o czym wspomniane zostało wcześniej, logiczne myślenie i planowanie strategi.

Umysł musi zostać oczyszczony z negatywnych myśli, wtedy organizm się wycisza i negatywne emocje zastępowane są przez te pozytywne, co pozwala na skupienie się w pełni na treningu.

Spokój i opanowanie

Dzięki judo mężczyzna uczy się spokoju i opanowania, co wpływa korzystnie na wszystkie aspekty życia, nie tylko te sportowe. Sport daje również możliwość doskonalenia samego siebie (co jest bardzo korzystną umiejętnością) między innymi poprzez rozwój sportowych umiejętności i zdobywanie kolejnych stopni zaawansowania (pasów) w judo.