Sport dla mężczyzny: boks

Sport dla mężczyzny: boks

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu boks był niezwykle popularną dyscypliną – któż nie pamięta słynnego filmu „Rocky”, czy postaci Mike Tysona? Dzisiaj co prawda w wielu przypadkach boks traktowany jest po macoszemu i zastępowany jest, chociażby przez gale walk MMA, to jednak wciąż pozostaje jednym z najbardziej wymagających sportów, które wymagają nie tylko silnej ręki, ale również umiejętności analizy i przewidywania. Czy warto rozpocząć swoją przygodę właśnie z tym sportem? Jakie zalety ma boks?

Już na samym początku warto pamiętać o tym, że boks nie jest sportem lekkim – jest to sport kontaktowy, w którym stosowane ochraniacze nie zawsze uchronią nas przed kontuzjami, siniakami czy krwotokami. Jest to zarazem kwintesencja tego sportu – im jesteśmy lepsi, tym możemy spodziewać się mniejszego wpływu boksu na nasz „wygląd zewnętrzny”.

Zalety boksu

Jakie są jednak zalety boksu? Na co mogą wpłynąć treningi bokserskie i czy warto rozpoczynać je nie tylko w wieku młodzieńczym?

1. Rozwój mięśni i kształtowanie ciała

Boks jak każda dyscyplina sportowa wymaga ruchu- wpływa to nie tylko na szybkie zrzucanie zbędnych kilogramów, ale również na rozwój mięśni i kształtowanie całej sylwetki. Wbrew pozorom w boksie najistotniejsze nie są wcale ręce, a nogi i balans całego ciała. Z powodzeniem można napisać, że boks jest dyscypliną ogólnorozwojową, która wpływa na wygląd i rozwój całego ciała.

2. Umiejętność analitycznego myślenia

Wbrew pozorom boks to nie tylko siła, szybkość i zwinność, czyli atrybuty rozwijane podczas treningów sprawnościowych, ale również umiejętność analitycznego myślenia. Co prawda wielu z nas może wydawać się, że większość ruchów na ringu bokserskim to naturalne odruchy, jednak rzeczywistość jest zgoła odmienna – boks wpływa na umiejętność szybkiego analizowania otaczającego nas świata (ruchów przeciwnika) i szybkość podejmowania prawidłowych decyzji. Wszystko to można wykorzystać później również poza ringiem!

3. Wytrwałość i samodyscyplina

Nie ma chyba nic gorszego niż brak wytrwałości i samodyscypliny – począwszy od sfer biznesowych, przez rodzinę, a skończywszy na hobby. Boks wpływa na wytrwałość i samodyscyplinę – bez ciężkich i mozolnych treningów nie odniesiemy żadnych sukcesów i cały czas będziemy „chłopcem do bicia”. Po kilku przegranych walkach niemal każdy uświadamia sobie, że musi podołać postawionemu przez siebie wyzwaniu!

4. Pewność siebie

Wszystkie badania przeprowadzone na osobach, które nawet zakończyły już swoja przygodę z boksem, wyraźnie pokazują, że bokserzy są znacznie bardziej pewni siebie – umieją docenić swoje ciało i siebie, co wyraźnie widać w ich życiu codziennym. Na marginesie warto wspomnieć, że pewność siebie jest jedną z tych cech, którą bez wątpienia doceniają wszystkie kobiety!