Romans w pracy. Czy warto?

Zjawisko romansu w pracy

Jeśli w firmie panuje przyjazna atmosfera i kontakty międzyludzkie opierają się na szacunku i życzliwości, to stwarza to warunki do nawiązywania bliższych relacji między pracownikami. Nie samą pracą człowiek żyje, więc nic w tym dziwnego, że podczas wspólnych konwersacji dochodzi do bardziej zażyłego spoufalania się pracowników. Wspólne spędzanie czasu i podzielanie podobnych pasji sprawia, że w miejscu pracy mogą zawiązać się związki, na co polityka firmy nie ma wpływu. Zdarza się nawet tak, że niewinna sympatia do drugiej osoby przeradza się w coś poważniejszego typu flirt, romans czy też związek na całe życie. W zależności od tego jakie warunki panują w firmie oraz na jakich stanowiskach są zakochani, muszą oni liczyć się z konkretnymi konsekwencjami swoich poczynań. Dla niektórych osób miejsce zatrudnienia może też stać się ucieczką od nudnego małżeństwa czy też świadomym zastrzykiem adrenaliny.

Czy warto romansować w firmie?

Romans w firmie wcale nie musi oznaczać nadużyć seksualnych czy też zdrad małżeńskich, ponieważ coraz więcej osób szuka w miejscu zatrudnienia długotrwałego związku. Przelotny romans zyskał złą sławę, więc zakochani w sobie pracownicy są dosyć często napiętnowani przez ten negatywny stereotyp. Niezadowolona załoga liczy na właściwą reakcję pracodawcy, który staje wówczas przed niemałym dylematem uregulowania tej budzącej wiele kontrowersji sytuacji.

Zalety romansu w pracy?

Nie jest prosto zapanować nad życiem intymnym swoich pracowników, co zresztą nie należy do powinności pracodawcy. Jeśli romans pracowniczy nie stanowi zagrożenia, to nie powinien on wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie firmy. Tak jest w przypadku związków pracowników na podobnych stanowiskach pracy. Jeśli znajdują się oni na podobnym szczeblu hierarchii organizacyjnej, to romans singli nie powinien być szkodliwy. Dodatkowo taka para wykazuje więcej zapału w pracy, jest bardziej zaangażowana, więc poprawia się efektywność i kreatywność całej załogi. Przyjazna atmosfera, jaką wprowadzają do otoczenia zakochane osoby, udziela się również pozostałym pracownikom. Dodatkowo taka para chętnie przychodzi do pracy, wykonuje swoje obowiązki z dużą starannością i nie w głowie jej branie zwolnień lekarskich. Często zakochana osoba chce wykazać się przed obiektem swoich uczuć i dokłada wszelkich starań, aby zaistnieć w jej oczach, czego skutkiem ubocznym jest nienaganne wykonywanie sowich obowiązków. Kolejną zaletą jest zwiększona odporność na stres, ponieważ zakochani tryskają pozytywną energią. Są przyjaźnie nastawieni do reszty załogi, co jest niesamowicie zaraźliwe dla innych. Nie jest powiedziane, że w takiej sytuacji pozostali pracownicy będą zajmować się głównie plotkowaniem, ponieważ romans w firmie oznacza najczęściej dla nich większą swobodę i mniej stresu.