Jak zwiększyć pewność siebie?

Jak zwiększyć pewność siebie?

Na co dzień czujesz się rozczarowany podejmowanymi przez siebie krokami? A raczej brakiem podejmowania ich? Wieczne, rozterki, głębokie przemyślenia, przekonanie o tym, że się nie uda, brak podejmowania tematu. Można to nazwać pesymizmem, brakiem kompetencji.. Nazwijmy to jednak po imieniu. To BRAK PEWNOŚCI SIEBIE. Sytuacja, gdy strach przed działaniem stwarzasz sam sobie w swojej głowie, nawet gdy inni dopingują Cię do działania.

Sugerujemy jak trzymać na dystans swoją nieśmiałość i nie pozwalać jej zawładnąć swoim życiem.

1. Bądź sobą! Tak.. uderzamy z grubego działa. Hipokryzja? Nie. Świetnie wiemy, że nic z dnia na dzień się nie dzieje. No chyba, że pogoda – ona posiada niezwykłe zdolności do nagłych zmian. Pogodą nie jesteśmy, więc dajmy sobie czas. Piękne kobiety, sukcesy zawodowe – wszystko wymaga nakładu czasy, determinacji i pracy by je zdobyć lub osiągnąć. Pozwól więc sobie na łagodne zmiany. Nie szokuj swoich pracowników i przyjaciół nader śmiałą postawą, która nie była nigdy kojarzona z Twoją osobą. Każdego dnia staraj się wprowadzać inny sposób myślenia, ale pozwalaj sobie na powroty do swojej bezpiecznej przestrzeni. Nie codziennie można zdobywać Mount Everest 😉

2. Sytuacja, gdy jesteś na ostrzale, słuchany przez ludzi dla wielu osób stwarza delikatną presję, chęć wystąpienia jak najlepiej i bycia postrzeganym jako osoba godna zaufania i profesjonalna. Problem w tym, że o ile inni działają tak podświadomie, to Ty przekładasz to ponad całą kwestię rozmowy i wchodzenia w konwersację z innymi. Zacznij od bycia dobrym słuchaczem. Zadawaj pytania, bądź zaangażowany, nie unikaj odpowiedzi. W momencie, gdy przekonasz ludzi iż jesteś dobrym partnerem do rozmów, nie będziesz miał problemu do podejmowania pierwszych kroków. Nawet nie zauważysz jak nadejdzie moment, gdy to Ty przejmiesz pałeczkę i będziesz głównym prowodyrem podejmowania trudnych tematów w firmie oraz flirtów z seksownymi i równie pewnymi siebie kobietami.

3.Zacznij od podejmowania rozmów na tematy, które są Ci bliskie. Postaw na rozmowę o swoich pasjach, pracy którą wykonujesz. Poruszanie się w rozmowie w tematyce obszaru który jest Ci na co dzień bliski wyzwoli w Tobie rolę tego który przewodzi. W końcu Ty wiesz o czym mówisz. Jesteś pewny słów wypowiadanych, zatem słuchający skupia uwagę na tym o czym mówisz, a nie na tym jak mówisz.

4.Nie odrzucaj zaproszeń w obawie przed odrzuceniem. Nie wmawiaj sobie, że zaproszenie na wspólny weekendowy wyjazd firmowy czy lunch jest przedstawione Ci z litości. Jesteś świetnym facetem i inni chcą móc się o tym przekonać. Daj im tą szansę. Nie sil się na bycia głównym wodzirejem imprezy. Zacznij od wyjścia na wspólny posiłek w przerwie pamiętając o patrz punkt numer 2 i 3.

5. Nie bój się żartować ze swoich słabości. Powiedzmy, że nie jesteś mistrzem dowcipu i nie sypiesz żartami jak kartami z rękawa. Masz przemówienie i chcesz być profesjonalny ale nie nudny, chcesz by inni nabrali do Ciebie zaufania i aby dystans między Wami się skrócił. Rzuć na początek zwyczajne ‚jeśli się pomylę to wybaczcie, wiecie że nie jestem najlepszym mówcą’. Odkrywanie swoich słabości jest lepsze niż sztuczne wymuszanie na sobie bycia nader poważnym i profesjonalnym.

Nie zatracajmy się całkowicie w zmianach. Jest wiele zalet bycia osobą nieśmiałą. Przestaw po prostu swoje myślenie w sytuacjach które utrudniają życie.

Data aktualizacji wpisu: 18 maja, 2024

Najnowsze wpisy

Sprawdź również