Jak negocjować z głową?

Jak negocjować z głową?

Umiejętne prowadzenie negocjacji to nieodłączny element załatwiania jakichkolwiek interesów. Dlatego też odpowiednie przygotowanie może przynieść oczekiwane rezultaty. Jednak sama umiejętność to nie wszystko, ponieważ na jakość negocjacji wpływają również pozytywne nastawienie, umiejętność podejmowania decyzji czy też panowanie nad swoimi emocjami. Jak widać, nie jest to prosty orzech do zgryzienia, więc warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, aby móc skutecznie przekonać rozmówcę do swoich racji. Naucz się sztuki negocjacji.

Opanuj sztukę negocjacji

Kontakty międzyludzkie są niezbędną częścią życia, a więc umiejętność dialogu jest potrzebna nie tylko w rodzinie, ale też w biznesie. Wszystkie negocjacje mają to do siebie, że należy się podczas nich liczyć na to, że prawdopodobnie będziemy zmuszeni do kompromisów. Z tego powodu warto już wcześniej dysponować odpowiednimi informacjami o partnerze rozmów.

Pokaż dobre nastawienie

Podstawową zasadą przed rozpoczęciem jeszcze negocjacji, jest wyrażenie pozytywnego stosunku względem przeciwnej strony, ponieważ wszelkie uprzedzenia sprawią, że z góry nie będziemy ufać drugiej osobie, a nawet na wstępie już podejrzewać ją o złe intencje.

Bądź zdecydowany

Bardzo ważne jest też pokazanie naszego zdecydowania, a więc musimy znać swoje granice, których druga osoba nie może przekroczyć. Okazywanie wątpliwości odsłania nasze słabości i daje pole do popisu drugiej stronie. Odpowiednie przygotowanie sprawia dobre wrażenie, a to dobrze rokuje na przyszłe interesy.

Słuchaj uważnie

Umiejętność słuchania również ma znaczenie, dzięki temu wykazujemy się zdolnością analizowania argumentów rozmówcy i potrafimy logicznie formułować opinie i własne postulaty.

Pewność siebie

Dobry negocjator powinien być pewny siebie, odważny i wiedzieć, o czym mówi i co robi. Jednak traktowanie oponenta w sposób grubiański, z wyższością czy wręcz pogardą, z całą pewnością już na samym wstępnie zrazi rozmówcę.

Empatia

Warto ćwiczyć zdolności empatyczne, które powalają na postawienie się w sytuacji drugiej osoby. Nawet jeśli dostrzeżemy niekompetencję czy braki rozmówcy, nie wytykajmy mu tego.

Trzeba pamiętać, że nikt nie jest doskonały i taka sytuacja może się przytrafić także nam w przyszłości. Warto postawić na pozytywne nastawienie i miły stosunek do drugiej osoby, dzięki czemu zostaniemy przez nią dobrze zapamiętani.