„Home office” – kilka zasad pracy w domu

„Home office” – kilka zasad pracy w domu

Nie raz na pewno zdarzyło Ci się pracować z domu, lub cała Twoja praca opiera się na zasadzie „home office”. Pracując w ten sposób warto korzystać codziennie z kilku sprawdzonych zasad, by taka praca była równie efektywna, jak ta wykonywana w tradycyjnym miejscu pracy.

1.Miejsce do pracy

Wydziel sobie specjalną przestrzeń. Może to być osobny pokój w formie biura, lub jakieś konkretne miejsce w mieszkaniu. W tym wyznaczonym miejscu możesz wykonywać swoją pracę, tylko i wyłącznie. Nie przeznaczaj tej przestrzeni na domowy odpoczynek i domowe aktywności. Wszelkiego rodzaju dokumentacja potrzebna w pracy, powinna się znaleźć właśnie w tym pokoju, a nie w różnych miejscach w domu.

2.Czas pracy

Warto jasno ustalić sobie godziny w których będziesz pracować i trzymać się ich. Rano zjeść śniadanie przed pracą i ubrać się w rzeczy „niedomowowe”. Przerwę na lunch także ustalić o określonej porze i wtedy spożyć przygotowany wcześniej posiłek. Ma to na celu nie pozwolenie, by Twoja praca przekroczyła ustalony czas i wkroczyła w prywatną strefę.

3.Ustalenia z domownikami

Istotną kwestią jest ustalenie z domownikami, iż w godzinach pracy zajmujesz się tylko pracą. Domownicy muszą tą zasadę uszanować. Oczywiście zaletą „home office” jest elastyczność czasu i możliwość załatwiania prywatnych spraw w godzinach pracy. Zawsze można przedłużyć godziny pracy i nadrobić, ale staraj się nie robić tego zbyt często, bo siedzenie do późna nad dokumentami nie należy do najprzyjemniejszych i najefektywniejszych.

4.Po pracy zapomnij o pracy

Gdy zakończysz wykonywanie zawodowych obowiązków posprzątaj miejsce pracy i zamknij swoje domowe biuro. Staraj się nie wracać do niego, tak jakbyś nie wracał do tradycyjnego miejsca pracy. Musisz oddzielić czas prywatny od służbowego. Po ciężkim dniu, czas na zasłużoną chwilę relaksu.