Dobre wystąpienie publiczne-5 zasad

Dobre wystąpienie publiczne-5 zasad

W dzisiejszych czasach umiejętność występowania przed grupą ludzi jest czymś bardzo cennym, co może nam pomóc w znalezieniu dobrej pracy, rozwoju lub awansie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się w jaki sposób nauczyć się przemawiać tak, by było to udanym wystąpieniem, którego odbiorcy wysłuchają z przyjemnością. Tymczasem to wcale nie musi być trudne. Wystarczy bowiem zastosować pięć prostych reguł.

Przygotuj się, ale nie ucz się na pamięć.

Oczywistym jest, że jeśli zależy nam na tym, by nasze wystąpienie było udane przygotowujemy się do niego. Warto jednak pamiętać o tym, by nie uczyć się go na pamięć. W przeciwnym razie będziemy brzmieć nienaturalnie i zniechęcimy odbiorców. Znacznie lepszym pomysłem jest rozpisanie sobie kolejnych aspektów, o których chcemy mówić.

Oczyść umysł i zapomnij o tremie.

Trema to wróg, który może nam utrudnić występowanie na scenie. Właśnie dlatego przed wystąpieniem warto wziąć kilka głębszych oddechów i postarać się oczyścić umysł. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.

Bądź na miejscu trochę wcześniej.

Warto przyjechać nieco wcześniej na miejsce wystąpienia, zapoznać się ze sceną, nagłośnieniem i układem siedzeń na widowni. To może bowiem pozwolić nam na to, by poczuć się pewniej w znanym nam już otoczeniu.

Zmieniaj ton głosu.

Jeśli zależy nam na tym by wystąpienie nie było nudne i nijakie warto nie wygłaszać swoich kwestii jednostajnym tonem. Publiczność szybko straci uwagę. Intonując poszczególne kwestie wypowiedzi sprawimy, że wystąpienie będzie dynamiczne.

Nawiąż kontakt.

Podczas przemówień publicznych warto zjednać sobie widownię. Wbrew pozorom, wcale nie jest to trudne. Podstawą jest nawiązanie kontaktu wzrokowego. Jeśli przemawiamy przed małą grupą warto spojrzeć w oczy każdego słuchającego, jeśli odbiorców jest więcej – patrzmy w różne miejsca sali. Przydatne może być również rzucenie bon motu, anegdoty lub zadanie pytania publiczności – to pomaga w nawiązaniu relacji.

Podsumowując, dobre wystąpienie publiczne nie jest niczym trudnym i może poradzić sobie z nim praktycznie każdy z nas. Warto więc zebrać się na odwagę.