Brak orgazmu u kobiet i mężczyzn

Brak orgazmu u kobiet i mężczyzn

Orgazm jest ukoronowaniem stosunku i natychmiast poprawia samopoczucie. Problemy z jego uzyskaniem ma jednak dość dużo osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Skąd wynikają trudności w osiągnięciu orgazmu? Zjawisko osiągnięcia orgazmu jest problematyczne szczególnie dla kobiet i może mieć różne podłoże. Orgazm jest zjawiskiem indywidualnym i może objawiać się u każdego w różny sposób, ale z fizjologicznej definicji wynika, że są to skurcze pochwy oraz nabrzmiały biust z sutkami. Należy pamiętać, że orgazm to nie tylko podniecenie fizyczne, ale również psychiczne. Zdania są podzielone. Niektórzy utożsamiają orgazm z przyśpieszoną akcją serca, a inni z momentem, w którym ciało i umysł przestaje odpowiadać na sygnały z zewnątrz. Osiągnięcie orgazmu wymaga nie lada umiejętności od partnera, z którym kobieta sypia. Musi on znać swoją kobietę na tyle, aby wiedzieć jakie pieszczoty ją podniecają, które pozycje pomagają osiągnąć szczytowanie oraz jakie są jej marzenia seksualne. Wszystko tak naprawdę zależy od relacji z partnerem seksualnym oraz od umiejętnej stymulacji miejsc intymnych. W przypadku panów sytuacja wygląda nieco inaczej i łatwiej. W większości sytuacji podniecenie pojawia się na samą myśl o stosunku z partnerką. W zależności od podniecenia erekcja może się zwiększać, a w czasie opadania podniecenia zmniejszać. Męski orgazm kończy się ejakulacją, czyli wytryskiem. Mężczyźni po stosunku płciowym bardzo często są senni i nie jest to spowodowane brakiem zainteresowania partnerką, lecz jest to reakcja zupełnie normalna. Moment największego podniecenia seksualnego i towarzyszące mu uczucie rozkoszy, które prowadzi do błogiego odprężenia – tak najkrócej można określić orgazm. Szacuje się, że około 10-20% kobiet nigdy nie doświadcza orgazmu w ogóle. Także około 25% kobiet doświadcza trudności z jego uzyskaniem. U mężczyzn brak orgazmów jest rzadszy, ale oni również mają podobne problemy, głównie wynikające z obniżonej potencji.

Brak orgazmu – przyczyny

Jako, że każdy jest inny, powodów braku orgazmu także może być bardzo dużo. Warto zatem wziąć pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć zarówno podłoże fizyczne, jak i psychiczne. Należy zaznaczyć, że orgazm nie zawsze ma związek z aktem seksualnym. Przykładem może być masturbacja, której celem jest osiągnięcie orgazmu poprzez odpowiednią stymulację narządów płciowych. Podłożem zaburzeń seksualnych może być wiele czynników, w tym higiena życia codziennego. Jeżeli na co dzień się nie wysypiamy, prowadzimy stresujący tryb życia i nieprawidłowo się odżywiamy, to ochota na seks spada. Skoro spada ochota na seks, to spada również sam poziom podniecenia. Za niższym poziomem podniecenia podąża większa trudność w osiągnięciu orgazmu. Innym powodem zaburzeń orgazmu może być niedoświadczony partner, który nie do końca rozumie potrzeby naszego organizmu. Najczęstszym powodem jest po prostu brak odpowiedniej stymulacji. Na szczęście, jest to umiejętność, której można się nauczyć.

Brak orgazmu u kobiet

U niektórych kobiet występuje anorgazmia, czyli brak orgazmu nawet w czasie podniecenia seksualnego. U innych szczytowanie pojawia się sporadycznie, tylko w określonych sytuacjach. Przeszkodami w osiągnięciu orgazmu u kobiet mogą być między innymi:

• Nieodpowiednie pozycje seksualne

Każda kobieta jest inna i nie wszystkim paniom będą odpowiadać te same pozycje seksualne. W trakcie trwania stymulacji seksualnej poznaje się własne ciało. Doświadczenie pokazuje jakie pieszczoty i pozycje przybliżają partnerkę do orgazmu.

• Zbyt krótki czas trwania gry wstępnej

Gra wstępna jest bardzo ważnym elementem każdego życia seksualnego. Problemy z orgazmem mogą wynikać z jej braku, zbyt krótkiego czasu trwania lub nieumiejętnego prowadzenia. Należy zaznaczyć, że gra wstępna nie zawsze musi się odbywać bezpośrednio przed stosunkiem. Aby rozgrzać atmosferę, można zacząć wstępne działania już kilka godzin przed samym stosunkiem. Ciekawym pomysłem mogą okazać się kuszące smsy lub podniecające zdjęcia wysłane podczas pracy. Kreatywne pomysły w związku z wcześniejszym rozgrzaniem partnerki nie mają ograniczeń i można je wykorzystać w każdej chwili.

• Krótki stosunek płciowy

Nie oszukując się, ale częsty problem braku orgazmu u kobiet wiąże się z faktem, że mężczyźni osiągają orgazm zdecydowanie szybciej. Zbyt krótki czas stymulacji może wpłynąć w znaczący sposób na szczytowanie u partnerki. Z pewnością, silnie podniecona kobieta nie będzie wymagała aż tak długiego czasu stosunku, aczkolwiek w wielu przypadkach to niestety panowie ucinają drogę do orgazmu. Jeżeli mężczyzna nie jest w stanie podtrzymać odpowiedniej długości stosunku, to dobrym rozwiązaniem może okazać się stosunek wielokrotny. Chodzi o to, aby dwie strony były usatysfakcjonowane.

• Ból podczas stosunku

Ból odczuwalny podczas stymulacji seksualnej może mieć różnorakie podłoże chorobowe lub wynikające z niedostatecznego nawilżenia pochwy. Nie należy żadnego objawu lekceważyć i udać się do specjalisty. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie, a w razie, gdyby pojawiły się jakieś pytania lub niepokojące objawy w trakcie leczenia, to należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego.

• Brak akceptacji własnego ciała

Częstym zjawiskiem wśród kobiet jest brak samoakceptacji. Idealne stereotypy wykreowane przez media wprawiły wiele kobiet w kompleksy lub wręcz nienawiść do własnego ciała. Na szczęście coraz częściej już promowana jest normalność, ponieważ występujący cellulit czy delikatny nadmiar tkanki tłuszczowej w pewnych miejscach wynikają z gospodarki hormonalnej. Problem cellulitu dotyka ponad 80% kobiet, a czasem nie ma w ogóle związku z tkanką tłuszczową, lecz z nadgromadzoną wodą podskórną.

• Niskie libido

Niskie libido nie jest tak naprawdę przyczyną, lecz skutkiem ubocznym. Spadek libido wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, niedoborami witaminowymi lub stanami zapalnymi w organizmie. Niskie libido może być przyczyną nieodpowiedniego trybu życia oraz zaburzonej regeneracji.

• Przykre doświadczenia seksualne, np. gwałt, molestowanie

Partnerka po przykrych przejściach seksualnych może wymagać większej opieki oraz zrozumienia. Naturalnym następstwem po takim incydencie mogą okazać się problemy z orgazmem. Skuteczną radą w tym wypadku będzie rozmowa z partnerką, aby wyczuć, na jakim etapie seksualnym znajduje się aktualnie. Osoby po przejściach wymagają cierpliwości, ponieważ muszą się ponad wszystko czuć bezpiecznie przy swoim partnerze.

• Ograniczenia związane z przekonaniami religijnymi, wychowaniem.

Brak orgazmu u mężczyzn

Zaburzenia orgazmu u mężczyzn zdarzają się stosunkowo rzadko i dotykają niewielkiej liczby osób. Mężczyzna pod względem orgazmu jest dużo mniej skomplikowany niż kobieta. Problemy z orgazmem występują u mężczyzn sporadycznie, ale jeśli mimo wszystko się pojawią, to nie należy ich lekceważyć. Powodami braku orgazmu u mężczyzn mogą być między innymi:

• impotencja,

• obniżony poziom testosteronu,

• zaburzenia lękowe, nerwice, depresje,

• nadużywanie alkoholu, narkotyków,

• zbyt duża częstotliwość stymulacji penisa w stosunkowo krótkim czasie,

• wady anatomiczne w obrębie narządów płciowych.

Większość zaburzeń seksualnych u mężczyzn ma podłoże chorobowe, w przypadku których lekarz może zalecić leczenie. Nie uchodzi uwadze fakt, że lista męskich przyczyn braku orgazmu jest zdecydowanie krótsza. Panowie cechują się troszeczkę innym układem hormonalnym, który nie jest aż tak łatwy do dysharmonizowania, jak kobiecy.

Dlaczego nie mam orgazmu? Co robić?

Warto przede wszystkim zmienić swoje nastawienie do seksu wraz z partnerem. Rozmowa o własnych potrzebach, dłuższa gra wstępna, dodatkowe urozmaicenia, większa intymność są w stanie zbudować odpowiednie podwaliny do orgazmu. Każde urozmaicenie, powodujące odejście od rutyny, powinno zdać egzamin.

Gdy jednak te porady nie działają, warto pomyśleć o udaniu się do specjalisty w tej dziedzinie – seksuologa. Będzie mógł on odkryć przyczynę problemów z orgazmem i wskazać, co można zrobić, aby na nowo zacząć czerpać satysfakcję z życia seksualnego oraz odpowie na wszelkie nurtujące pytania.

Aby mieć udane życie seksualne, nie trzeba jednak wchodzić w związki. Nie jest regułą, że osiągnięcie orgazmu jest powiązane ze stabilną relacją partnerską. Czasem przygodny, wakacyjny romans może okazać się gorącą relacją, której towarzyszyć będą niezapomniane doznania, czy nawet wielokrotne orgazmy. Często bywa tak, że „nowy” dotyk osoby stosunkowo niedawno poznanej jest bardziej podniecający, bo jest po prostu nowy i nieznany. Jest to reakcja całkowicie normalna. Dzisiaj rosnącym zainteresowaniem cieszy się sponsoring pozwalający na przeżycie niezwykłej przygody bez zobowiązań. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszyscy się nadają do takiego układu. Kobieta lub mężczyzna, którzy mają tendencję do angażowania się emocjonalnego , mogą się w pewnym momencie rozczarować, ponieważ warunki sponsoringu są ściśle określone przez strony. Bardzo często jest tak, że nie ma w nim miejsca na uczucia. Oznacza to, że wchodząc w układ sponsoringowy, należy trzymać uczucia na wodzy. Oczywiście nie jest to przymus odgórnie narzucony, aczkolwiek jeżeli któraś ze stron już na początku jasno określiła swoje stanowisko i zamiary, to nie należy się nastawiać na nagłą zmianę podejścia.

Data aktualizacji wpisu: 18 maja, 2024

Najnowsze wpisy

Sprawdź również