5 patentów na pokonanie mentalnych barier

5 patentów na pokonanie mentalnych barier

Każdy z nas na pewnym etapie swojego życia dochodzi do punktu, w którym traci zapał czy wiarę we własne siły, a każde kolejne wyzwanie nie jest już widziane jako szansa na rozwój, ale źródło stresu. Taka blokada psychologiczna w kontekście pracy może na dłuższą metę prowadzić do niechęci do podejmowania koniecznego w biznesie ryzyka, a co ważniejsze, również do poczucia wypalenia. Psychologia zna jednak tricki, które pomogą pokonać poczucie braku możliwości, wymagają one jednak konsekwencji i świadomego ich stosowania.

Jasne określenie celu
Często poczucie, iż coś przerasta nasze siły, jest związane z niewystarczającą motywacją. W takiej sytuacji warto w obrazowy sposób wyobrazić sobie siebie po wykonaniu danego zadania, dzięki czemu sukces będzie bardziej namacalny. Określenie celu wraz z towarzyszącymi mu efektami pozwala podjąć konkretne kroki zbliżające do jego realizacji.

Właściwy punkt odniesienia
Kolejnym często spotykanym problemem jest niepotrzebne porównywanie się do innych. O ile nasze otoczenie jest dla nas lustrem, nie powinniśmy bezkrytycznie podchodzić do wizerunku, jaki tworzą inni wokół siebie, oraz pamiętać, że ich sukcesy również są wynikiem długotrwałej pracy, zaś regułą w biznesie jest, iż na owoce własnych wysiłków trzeba poczekać. Niestety, zazwyczaj u innych dostrzegamy efekty, a nie mamy szansy dowiedzieć się, ile pracy i energii ich kosztowało zbudowanie swojej pozycji.

Daj z siebie 100%
Z poprzednim zagadnieniem wiąże się również zaburzona samoocena. Tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy, ile jesteśmy w stanie osiągnąć, dopóki nie zostaniemy zmuszeni przez okoliczności zewnętrzne do sięgania po najgłębsze pokłady siły. Jeśli czujesz, iż nie dajesz z siebie stu procent, zastanów się, czy nie możesz poprosić o pomoc zaufaną osobę, która mogłaby Cię dyscyplinować i rozliczać z kolejnych etapów Twojej pracy w sposób rygorystyczny i obiektywny. Może to być również ktoś, kto po prostu będzie Cię motywował do większego wysiłku, pomagał uporządkować myśli i pomysły itd. Jednocześnie warto na własną rękę wyznaczyć sobie kamienie milowe oraz terminy ich osiągnięcia.

Doceń wartość procesu
Pamiętaj również, że nie liczy się tylko i wyłącznie wynik – również w biznesie proces dochodzenia do celu jest ważny i może stać się źródłem inspiracji i nauki. Jeśli cel wydaje Ci się odległy, dąż do niego, lecz skupiaj się na chwili obecnej – na tym, czego możesz się nauczyć poprzez własne błędy i ciężką pracę. Doceniaj codzienne sukcesy i nie zrażaj się od razu drobnymi porażkami, gdyż te nie będą miały znaczenia w przyszłości.

Nie bój się porażki
Jeżeli do tej pory podejmowanie ryzyka nie stanowiło dla Ciebie problemu, jednak od jakiegoś czasu Twoje decyzje blokuje strach, pomyśl, jak wiele udało Ci się już osiągnąć właśnie dzięki podejmowaniu ryzyka. Spójrz na swoje decyzje w sposób możliwie obiektywny – ile możesz zyskać, a ile stracić, oraz relatywizuj swoje decyzje. Dzięki temu zobaczysz, iż porażki są częścią Twojej pracy i że nie powinny determinować Twojego zachowania w przyszłości.